ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΠ.ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΓΕΛ ΛΙΜΕΝΑΡΙΩΝ ΘΑΣΟΥ ΣΤΗ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ

EΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΕΡΕΥΝΑΣ

ΚΑΙ ΘΡΗΣΕΥΜΑΤΩΝ                                                                  Αριθμ. Πρωτ.: 575

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΔΡΟΜΗΣ  ΓΕ.Λ  ΛΙΜΕΝΑΡΙΩΝ

ΓΙΑ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ

ΠΕ. ΚΑΒΑΛΑΣ

ΓΕ.Λ ΛΙΜΕΝΑΡΙΩΝ

Tαχ. Δ/νση:  ΛΙΜΕΝΑΡΙΑ ΘΑΣΟΥ

Τ.Κ. – Πόλη: 64002 ΛΙΜΕΝΑΡΙΑ

E-mail: mail@lyk-limen. kav.sch.gr

Πληροφορίες: ΠΑΓΩΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

Τηλέφωνο:  2593051788

FAX :  2593053324

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 23-11-2014

Προκήρυξη  εκδήλωσης  ενδιαφέροντος με κλειστές προσφορές για  τη  διοργάνωση

• 7ήμερης/ εκπαιδευτικής εκδρομής  της Γ΄Λυκείου  για εξωτερικό(Βουδαπέστη)

Η Διευθύντρια του ΓΕΛ ΛΙΜΕΝΑΡΙΩΝ προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος με  κλειστές προσφορές (σύμφωνα με την Υ.Α.129287/Γ2/ 2-12-2011 (ΦΕΚ 2769 ΤΕΥΧΟΣ Β΄/2-12-2011)) για τη διοργάνωση   εκπαιδευτικής επτααήμερης εκδρομής της Γ΄ τάξης του σχολείου μας.

Προορισμός εκδρομής: ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ

Ημέρα Αναχώρησης εκδρομής:  28-03-2016

Ημέρα Επιστροφής εκδρομής:   03-04-2016

Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών: 41

Αριθμός συνοδών  καθηγητών:  3 (1 Αρχηγός εκδρομής και δύο (2) συνοδοί καθηγητές)

ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΕΙΣ

1η Ημέρα:  ΘΑΣΟ- ΚΑΒΑΛΑ( με πλοίο)ΚΑΒΑΛΑ–ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ(οδικώς) ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ –ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ (αεροπορικώς-πρωινή πτήση) (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ)

2η Ημέρα:  ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ)

3η Ημέρα : ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ)

4η Ημέρα: ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ)

5η Ημέρα:  ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ)

6η :  ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ)

7η: Ημέρα: ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ- ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (αεροπορικώς-πρωινή πτήση), ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ -ΚΑΒΑΛΑ, (οδικώς)ΚΑΒΑΛΑ-ΘΑΣΟ ( με πλοίο).

Μεταφορικό μέσο:  μετάβαση από Θάσο στην Καβάλα( με πλοίο) .Μετάβαση από Καβάλα προς Θεσσαλονίκη με  λεωφορείο .

Αεροπορικώς ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ- ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ και αντίστροφα, καθώς και λεωφορείο για ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΚΑΒΑΛΑ(Να αναφέρεται ο χρόνος αναχώρησης-άφιξης και η αεροπορική εταιρεία-με αεροπλάνο γνωστής και αξιόπιστης αεροπορικής εταιρείας). Επίσης, το λεωφορείο να διατίθεται για τις μετακινήσεις προς τους προορισμούς ξεναγήσεων.

Κατηγορία καταλύματος-περιοχή: Ξενοδοχείο 3 ή 4 Αστέρων στο κέντρο της πόλης - προορισμου  (αναλυτική περιγραφή των υπηρεσιών που προσφέρει το ξενοδοχείο).

► Υπηρεσίες καταλύματος:

Α) Για τη διαμονή των μαθητών ζητούνται τρίκλινα ή δίκλινα δωμάτια χωρίς ράντζο  και για τους συνοδούς εκπαιδευτικούς μονόκλινα.

Β) Πρωινό-ημιδιατροφή

► Λοιπές υπηρεσίες:

Α)  Πρόσθετη υπηρεσία: 1 Ξεναγός

Β)   Επισκέψεις χώρων-τόπων:

Για Βουδαπέστη

• Μνημείο χιλιετηρίδας
  • Καθεδρικός ναός αγίου Σάββα
  • Γέφυρα λεόντων
  • Κοινοβούλιο
  • Λόφος γκέλερτ
  • Άγαλμα ελευθερίας
  • Τσιταντέλα
  • Το κάστρο της Βούδας και η εκκλησία Matthias
  • Βασιλικό παλάτι
  • Η γέφυρα Chain
  • Η βασιλική του Αγίου Στεφάνου
  • Η λεωφόρος Andrássy με την πλατεία ηρώων
  • Πύργος των Ψαράδων

Διαδρομές από και προς το ξενοδοχείο και μετακινήσεις των εκδρομέων στην πόλη-προορισμού (εκδρομές- νυκτερινές έξοδοι) με λεωφορείο άριστης κατάστασης, το οποίο θα είναι διαθέσιμο στο σχολείο όλο το 24ωρο.

Η προσφορά θα περιλαμβάνει:

α) Αμοιβή ξεναγού,

β) Φόρους αεροδρομίων,

γ) Ομαδική ταξιδιωτική ασφάλιση για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και επείγουσα αερομεταφορά,

δ) ασφάλεια αστικής ευθύνης, όπως ορίζει το σχετικό Π.Δ.,

ε) πεπειραμένο συνοδό του γραφείου και

στ) Φ.Π.Α.

ζ) Εισιτήρια  πλοίων από Θάσο-Κεραμωτή , κα αντίστροφα.

Απαιτείται πλήρης περιγραφή συνοδευόμενη από ενημερωτικά φυλλάδια των προτεινόμενων από το πρακτορείο ξενοδοχείων και με την αντίστοιχη οικονομική προσφορά για το κάθε ξενοδοχείο.

Στην προσφορά να αναφέρεται α)ο αριθμός των FREE εισιτηρίων για τους μαθητές, πέραν εκείνων των συνοδών καθηγητών β)δωρεές προς το σχολείο γ)οποιαδήποτε άλλη προσφορά ή διευκόλυνση προς τους εκδρομείς.

Σημειώνεται ότι απαγορεύεται ρητά η προσωπική διευκόλυνση προς τους μαθητές.

Μετά το πέρας της εκδρομής θα δοθούν αποδείξεις πληρωμής στον κάθε γονέα χωριστά.

1. Όνομα και κατηγορία καταλύματος με πρωινό,  αριθμό δωματίων και κλινών και τις παρεχόμενες υπηρεσίες.
  2. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ταξιδιωτικό πρακτορείο διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
  4. Ασφάλεια  αστικής-επαγγελματικής ευθύνης.
  5. Το συνολικό κόστος της εκδρομής και κόστος ανά μαθητή.
  6. Αναλυτικά το πρόγραμμα των  μετακινήσεων και ξεναγήσεων για κάθε ημέρα.
  8. Πρόσθετη ασφάλιση που καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας για τους συμμετέχοντες του συγκεκριμένου σχολείου.
  9. Αποδοχή από μέρους του πρακτορείου ποινικής ρήτρας, σε περίπτωση αθέτησης των όρων του συμβολαίου, με ποσό που θα καθοριστεί από τη Διεύθυνση του Σχολείου.

Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν στο σχολείο με κλειστό φάκελο με επισυναπτόμενα τα απαραίτητα δικαιολογητικά σε πρωτότυπη μορφή, και όχι με τηλεομοιοτυπία ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, μέχρι τις 12:00, Παρασκευή  11 Δεκεμβρίου 2015 στη Διεύθυνση του σχολείου. Οι προσφορές θα ανοιχτούν την ίδια ημέρα και ώρα.