ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΔΡΟΜΗΣ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΒΑΛΑΣ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ

Πληροφορίες: Ξυλούδης Ηλίας.

Τηλέφωνο:  2510 224843

FAX : 2510 224843

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ:03 / 03 / 2016.

ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ: 383

Προκήρυξη  εκδήλωσης  ενδιαφέροντος με κλειστές προσφορές για  τη  διοργάνωση ‑ υλοποίηση Εκπαιδευτικής  Επίσκεψης στην Κέρκυρα.

Ο Διευθυντής του 1ου Γυμνασίου Καβάλας προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος με   κλειστές προσφορές (σύμφωνα με την Υ.Α.129287/Γ2/ 2-12-2011 (ΦΕΚ 2769 ΤΕΥΧΟΣ Β΄/2‑12‑2011)) για τη διοργάνωση-υλοποίηση τετραήμερης Εκπαιδευτικής Επίσκεψης μαθητών-μαθητριών που μετέχουν σε σχολικά προγράμματα την τρέχουσα σχολική χρονιά, στην Κέρκυρα, από Πέμπτη 14 Απριλίου 2016 μέχρι Κυριακή 17 Απριλίου 2016.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ

Προορισμός:   Κέρκυρα.

►Ημέρα, ώρα και τόπος αναχώρησης:  Πέμπτη 14 Απριλίου 2016, ώρα 07.30΄ από  Καβάλα.

ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

1η μέρα: Πέμπτη 14-04-2016

07.30     Συγκέντρωση μαθητών – συνοδών στο Δημοτικό Κήπο.

Αναχώρηση για Ιωάννινα.

14.30    Άφιξη στα Ιωάννινα- περιήγηση στην πόλη-γεύμα.

16.00    Αναχώρηση για Ηγουμενίτσα.

17.30    Άφιξη στην Ηγουμενίτσα. Αναχώρηση με πλοίο για Κέρκυρα.

19.00    Άφιξη στην Κέρκυρα, τακτοποίηση στο ξενοδοχείο. Δείπνο.

2η μέρα: Παρασκευή 15-04-2016

09.00    Πρωινό στο χώρο του ξενοδοχείου.

10.00   Περιήγηση στην πόλη, επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο

Κέρκυρας.

13.00   Επίσκεψη στο Ενετικό φρούριο.

15.00   Γεύμα. Περιήγηση στο Μον Ρεπό.

21.00   Δείπνο.

3η μέρα: Σάββατο 16-04-2016

09.00    Πρωινό στο χώρο του ξενοδοχείου.

10.00   Αναχώρηση από ξενοδοχείο για Κανόνι, Ποντικονήσι.

15.00   Γεύμα, ξεκούραση.

18.00  Επίσκεψη στα ανάκτορα Μιχαήλ και Γεωργίου(Μουσείο Ασιατ. τέχνης-Πινακοθήκη)

21.00   Δείπνο.

4η μέρα: Κυριακή 17-04-2016

8.00    Πρωινό στο χώρο του ξενοδοχείου.

10.30   Αναχώρηση με πλοίο από Κέρκυρα για Ηγουμενίτσα.

12.00   Άφιξη στην Ηγουμενίτσα. Αναχώρηση για Καβάλα.

14.30   Στάση στο Μέτσοβο. Γεύμα.

16.00   Αναχώρηση από Μέτσοβο για Καβάλα.

22.00   Επιστροφή στην Καβάλα. Τέλος εκδρομής.

►Ημέρα, ώρα και τόπος επιστροφής : Κυριακή 17 Απριλίου  2016, 22.00΄ στην  Καβάλα.

►Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών-μαθητριών: Είκοσι έξι ± δύο (26±2).

►Αριθμός συνοδών  Εκπαιδευτικών: Δύο (2): Ένας Αρχηγός Εκπαιδευτικής Επίσκεψης και  ένας συνοδός Εκπαιδευτικός.

►Μεταφορικό μέσο:  Λεωφορείο, το οποίο θα πρέπει να διαθέτει όλες τις προβλεπόμενες από την κείμενη νομοθεσία προδιαγραφές (έγγραφα καταλληλότητας οχήματος, επαγγελματική άδεια οδήγησης κ.λπ.), ώστε να πληρούνται οι όροι ασφαλείας για την μετακίνηση μαθητών και εκπαιδευτικών.

►Κατηγορία καταλύματος-περιοχή: Ξενοδοχείο τουλάχιστον 3 αστέρων (***). Κατά προτίμηση το κατάλυμα να βρίσκεται μέσα στην πόλη της Κέρκυρας.

1. Όνομα και κατηγορία καταλύματος με πρωινό (ανεξάρτητη προσφορά για κάθε συγκεκριμένο κατάλυμα και όχι προσφορά ανά  ομάδες καταλυμάτων), αριθμό παρεχόμενων δωματίων και κανονικών κλινών (όχι πτυσσόμενων) ανά δωμάτιο και τις παρεχόμενες υπηρεσίες του καταλύματος.
  2. Δήλωση για παροχή μέχρι τρίκλινων δωματίων για τους μαθητές και μονόκλινων για τους καθηγητές.
  3. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ξενοδοχείο διαθέτει νόμιμη άδεια λειτουργίας και ότι πληρούνται όλοι οι όροι ασφαλείας και υγιεινής.
  4. Εξυπηρέτηση  του προγράμματος  καθημερινά για τις  μετακινήσεις με το λεωφορείο.
  5. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ταξιδιωτικό πρακτορείο διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
  6. Ασφάλεια αστικής - επαγγελματικής ευθύνης.
  7. Πρόταση πρόσθετης ασφάλισης που καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας για τους συμμετέχοντες στην παραπάνω Εκπαιδευτική Επίσκεψη του Σχολείου.
  9. Το συνολικό κόστος της εκδρομής και κόστος ανά μαθητή για κάθε προτεινόμενο κατάλυμα με  ξεχωριστή αναγραφή της πρόσθετης ασφάλισης ανά μαθητή.
  10. Αναφορά του αριθμού των  ελεύθερων συμμετοχών μαθητών (free εάν προσφέρονται)  πέραν των συνοδών καθηγητών.
  11. Επιστροφή χρημάτων στο ακέραιο σε μαθητή, ο οποίος λόγω ασθενείας αποδεδειγμένης με ιατρική γνωμάτευση από Νοσοκομείο, δεν δύναται να  συμμετάσχει στην Εκπαιδευτική Επίσκεψη.
  12. Παροχή, μετά το πέρας της εκδρομής, αποδείξεων πληρωμής στον κάθε γονέα χωριστά.

Σημείωση:  Ο διαγωνισμός δεν είναι μόνο μειοδοτικός αλλά βασίζεται και σε ποιοτικά κριτήρια τα οποία θα εκτιμήσει η επιτροπή που θα επιλέξει την προσφορά.

Οι προσφορές (για το δρομολόγιο Καβάλα -Κέρκυρα, μετακινήσεις στο νησί της Κέρκυρας και επιστροφή Κέρκυρα– Καβάλα) θα πρέπει να κατατεθούν εγγράφως ή να έχουν φθάσει με άλλο τρόπο σε έντυπη πάντα μορφή, σε κλειστούς αποκλειστικά φακέλους, με επισυναπτόμενα τα απαραίτητα δικαιολογητικά σε πρωτότυπη μορφή (όχι με τηλεομοιοτυπία-FAX, όχι μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, σύμφωνα με την με αρ. πρωτ. 190919/Δ2/25-11-2014 εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ) μέχρι ώρα 14.00΄ της Πέμπτης 10 Μαρτίου 2016, στο Γραφείο του 1ου Γυμνασίου Καβάλας. Οι φάκελοι θα ανοιχθούν στις 14.15΄  της ίδιας ημέρας από την αρμόδια Επιτροπή του Σχολείου.

Καβάλα 03/ 03 /2016.

O Διευθυντής