ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΤΟΥ 5ου ΓΕΛ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΑ

FAX :  2510244067

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 1-11-2016

ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ: 915

ΘΕΜΑ: «ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΞΑΗΜΕΡΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΤΗΣ Γ' ΤΑΞΗΣ ΣΕ ΠΡΑΓΑ-ΒΙΕΝΝΗ Η ΚΡΗΤΗ (ΠΕΝΘΗΜΕΡΗ)»

Η Διευθύντρια του 5ου ΓΕΛ Καβάλας προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος με κλειστές προσφορές (σύμφωνα με την Υ.Α.129287/Γ2/ 2-12-2011 (ΦΕΚ 2769 ΤΕΥΧΟΣ Β΄/2-12-2011)) για τη διοργάνωση εξαήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής της Γ' τάξης σε Πράγα-Βιέννη ή Κρήτη (πενθήμερη).

Προορισμός εκδρομής: Πράγα-Βιέννη

Ημέρα Αναχώρησης εκδρομής: 04-03-2017

Ημέρα Επιστροφής εκδρομής: 09-03-2017

Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών: 75-80

Αριθμός συνοδών καθηγητών: 5 (Αρχηγός εκδρομής και τέσσερις συνοδοί καθηγητές)

Προορισμός εκδρομής:  Κρήτη

► Ημέρα Αναχώρησης εκδρομής:  06-03-2017

► Ημέρα Επιστροφής εκδρομής:   10-03-2017

► Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών: 75-80

► Αριθμός συνοδών  καθηγητών: 4 (Αρχηγός εκδρομής και τρεις συνοδοί καθηγητές)

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟΙ ΟΡΟΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΓΙΑ ΠΡΑΓΑ-ΒΙΕΝΝΗ

► Μεταφορικό μέσο: Μετάβαση από Καβάλα προς Θεσσαλονίκη κατά την αναχώρηση και από Θεσσαλονίκη προς Καβάλα κατά την επιστροφή με δύο λεωφορεία.

Μετάβαση από Θεσσαλονίκη προς Πράγα αεροπορικώς (με αεροπλάνο γνωστής και αξιόπιστης αεροπορικής εταιρείας. Να αναφέρεται ο χρόνος αναχώρησης-άφιξης και η αεροπορική εταιρεία).

Πράγα-Βιέννη οδικώς.

Πράγα ή Βιέννη - Θεσσαλονίκη αεροπορικώς (με αεροπλάνο γνωστής και αξιόπιστης αεροπορικής εταιρείας. Να αναφέρεται ο χρόνος αναχώρησης-άφιξης και η αεροπορική εταιρεία).

► Κατηγορία καταλύματος-περιοχή: Ξενοδοχείο 3 ή 4 Αστέρων στο κέντρο ή σε πολύ μικρή απόσταση από το κέντρο της Βιέννης  και της Πράγας (αναλυτική περιγραφή των υπηρεσιών που προσφέρει το ξενοδοχείο).

► Υπηρεσίες καταλύματος:

Α) Για τη διαμονή των μαθητών ζητούνται τρίκλινα ή δίκλινα δωμάτια χωρίς ράντζο και για τους συνοδούς εκπαιδευτικούς μονόκλινα.

Β) Πρωινό και ημιδιατροφή (μπουφέ)

► Λοιπές υπηρεσίες:

Α.1) Πρόσθετη υπηρεσία: 2 Ξεναγοί

2) Επισκέψεις χώρων-τόπων:

Διαδρομές από και προς το ξενοδοχείο και μετακινήσεις των εκδρομέων στην πόλη της Βιέννης  και της Πράγας (εκδρομές - νυκτερινές έξοδοι) με δύο λεωφορεία άριστης κατάστασης, τα οποία θα είναι διαθέσιμα στο σχολείο όλο το 24ωρο.

Η προσφορά θα περιλαμβάνει: α) Αμοιβή ξεναγών, β) Φόρους αεροδρομίων, γ) Ομαδική ταξιδιωτική ασφάλιση για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και επείγουσα αερομεταφορά, δ) ασφάλεια αστικής ευθύνης, όπως ορίζει το σχετικό Π.Δ., ε) πεπειραμένο συνοδό του γραφείου και στ) Φ.Π.Α.

Απαιτείται πλήρης περιγραφή συνοδευόμενη από ενημερωτικά φυλλάδια των προτεινόμενων από το πρακτορείο ξενοδοχείων και με την αντίστοιχη οικονομική προσφορά για το κάθε ξενοδοχείο.

Στην προσφορά να αναφέρεται ο αριθμός των FREE εισιτηρίων για τους μαθητές, πέραν εκείνων των συνοδών καθηγητών. β)δωρεές προς το σχολείο γ)οποιαδήποτε άλλη προσφορά ή διευκόλυνση προς τους εκδρομείς.

Σημειώνεται ότι απαγορεύεται ρητά η προσωπική διευκόλυνση προς τους μαθητές.

ΓΙΑ ΚΡΗΤΗ

► Μεταφορικό μέσο: Μετάβαση από Καβάλα προς Θεσσαλονίκη οδικώς.

Θεσσαλονίκη – Ηράκλειο αεροπορικώς.

Ηράκλειο –Θεσσαλονίκη αεροπορικώς.

Θεσσαλονίκη - Καβάλα οδικώς.

► Κατηγορία καταλύματος-περιοχή: Ξενοδοχείο 4 Αστέρων στο κέντρο ή σε πολύ μικρή απόσταση από το κέντρο του Ηρακλείου (αναλυτική περιγραφή των υπηρεσιών που

προσφέρει το ξενοδοχείο).

► Υπηρεσίες καταλύματος:

Α) Για τη διαμονή των μαθητών ζητούνται τρίκλινα ή δίκλινα δωμάτια χωρίς ράντζο

και για τους συνοδούς εκπαιδευτικούς μονόκλινα.

Β) Πρωινό και ημιδιατροφή (μπουφέ)

► Λοιπές υπηρεσίες:

Α) Πρόσθετη υπηρεσία: 2 Ξεναγοί

Β) Επισκέψεις χώρων-τόπων:

1. Ημερήσιες εκδρομές σε : α)Μονή Αρκαδίου-Χανιά-Ρέθυμνο β) Άγιος Νικόλαος

2. Κνωσός -Αρχαιολογικό μουσείο-ενυδρείο στο Ηράκλειο.

Διαδρομές από και προς το ξενοδοχείο και μετακινήσεις των εκδρομέων στην  Κρήτη (εκδρομές-νυκτερινές έξοδοι) με δύο λεωφορεία άριστης κατάστασης, τα οποία θα είναι διαθέσιμα στο σχολείο όλο το 24ωρο.

Η προσφορά θα περιλαμβάνει: α) Αμοιβή ξεναγών, β) Ομαδική ταξιδιωτική ασφάλιση για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και επείγουσα αερομεταφορά, γ) ασφάλεια αστικής ευθύνης, όπως ορίζει το σχετικό Π.Δ., δ) πεπειραμένο συνοδό του γραφείου και ε) Φ.Π.Α.

Σημειώνεται ότι απαγορεύεται ρητά η προσωπική διευκόλυνση προς τους μαθητές .

Στην προσφορά τους τα ταξιδιωτικά πρακτορεία οφείλουν να συμπεριλάβουν:

1. Όνομα και κατηγορία καταλύματος χωρίς ημιδιατροφή, αριθμό δωματίων και κλινών και τις

παρεχόμενες υπηρεσίες.

2. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ταξιδιωτικό πρακτορείο διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.

3. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ξενοδοχείο διαθέτει νόμιμη άδεια λειτουργίας και ότι πληρούνται όλοι οι όροι ασφάλειας και υγιεινής.

4. Ασφάλεια αστικής -επαγγελματικής ευθύνης.

5. Το συνολικό κόστος της εκδρομής και κόστος ανά μαθητή.

6. Αναλυτικά το πρόγραμμα των μετακινήσεων και ξεναγήσεων για κάθε ημέρα.

8. Κάλυψη του αντιτίμου σε χώρους που το απαιτούν.

9. Πρόσθετη ασφάλιση που καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας για τους

συμμετέχοντες του συγκεκριμένου σχολείου.

ΠΡΟΣΟΧΗ: 1. Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν ή αποσταλούν σε κλειστούς φακέλους και όχι με τηλεομοιοτυπία ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, μέχρι τις 11:00 πμ της 10ης Νοεμβρίου 2016 στο 5ο ΓΕ.Λ Καβάλας. Οι φάκελοι θα ανοιχτούν την ίδια μέρα στις 11:30 π.μ.

2. Ο διαγωνισμός δεν είναι μόνο μειοδοτικός. Θα ληφθεί υπόψη η εμπειρία των γραφείων σε πολυήμερες σχολικές εκδρομές, καθώς και οι παρεχόμενες υπηρεσίες.

Καβάλα, 1/11/2016

Η Διευθύντρια