ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΓΕΛ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ ΓΙΑ ΚΡΗΤΗ

FAX :  25920 22713

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ:  09-01-2017

ΑΡΙΘΜ. ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ: 1

Προκήρυξη  εκδήλωσης  ενδιαφέροντος με κλειστές προσφορές για  τη  διοργάνωση Επταήμερης ή πενταήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής της Γ' Τάξης

Α)7ήμερης εκδρομής για ΚΡΗΤΗ ( Οδικώς – πλοίο)

Β) 5ήμερης εκδρομής για ΚΡΗΤΗ (αεροπορικώς)

Α)

Ημέρα Αναχώρησης εκδρομής:  01-04-2017

Ημέρα Επιστροφής εκδρομής:   07-04-2017

Β)

Ημέρα Αναχώρησης εκδρομής:  03-04-2017

Ημέρα Επιστροφής εκδρομής:   07-04-2017

Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών: 65 (+/- 9)

Αριθμόςσυνοδών καθηγητών: 4 (Αρχηγός εκδρομής και  τρείς  συνοδοί καθηγητές)

Α1) Προορισμός εκδρομής ΚΡΗΤΗ (οδικώς- Πλοίο)

1η  Ημέρα:  ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΠΕΙΡΑΙΑΣ (Διανυκτέρευση στο πλοίο)

2η  Ημέρα: ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Διανυκτέρευση).

3η  Ημέρα : ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Διανυκτέρευση).

4η  Ημέρα: Ημερήσια εκδρομή στα Χανιά - Ρέθυμνο.

5η  Ημέρα: Ημερήσια εκδρομή στον Άγιο Νικόλαο – Ελούντα (Σπιναλόγκα).

6η  Ημέρα: ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Διανυκτέρευση στο πλοίο).

7η  Ημέρα  ΠΕΡΑΙΑΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ

Β1). Προορισμός εκδρομής ΚΡΗΤΗ ( αεροπορικώς )

1 η Ημέρα: ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ- ΗΡΑΚΛΕΙΟ)

2 η Ημέρα: Ημερήσια εκδρομή στα Χανιά - Ρέθυμνο.

3 η Ημέρα: Ημερήσια εκδρομή στον Άγιο Νικόλαο – Ελούντα (Σπιναλόγκα).

4 η Ημέρα : ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Διανυκτέρευση).

5 η Ημέρα: ΗΡΑΚΛΕΙΟ –ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ -ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ.

Μεταφορικό μέσον:  Δύο (2) τουριστικά  λεωφορεία με δύο (2) οδηγούς (τα οποία θα πρέπει να διαθέτουν όλες τις προβλεπόμενες από την κείμενη νομοθεσία προδιαγραφές – έγγραφα καταλληλότητας οχήματος, επαγγελματική άδεια οδήγησης κλπ, τα οποία θα είναι διαθέσιμα για το σχολείο όλο το 24ωρο) .

Αεροπλάνο αξιόπιστης αεροπορικής εταιρίας,πλοίο αξιόπιστης ελληνικής ακτοπλοϊκής εταιρίας ώστε να πληρούνται οι όροι ασφαλείας για τη μετακίνηση μαθητών – καθηγητών

Κατηγορία καταλύματος-περιοχή : : Ξενοδοχείο 4* ή 3* Αστέρων στο ευρύτερη περιοχή του Ηράκλειου ( θα προτιμηθεί η ανώτερη κατηγορία ξενοδοχείου - αναλυτική περιγραφή των υπηρεσιών που προσφέρει το ξενοδοχείο).

Υπηρεσίες καταλύματος:-. Α) Για τη διαμονή των μαθητών ζητούνται τρίκλινα ή δίκλινα δωμάτια  χωρίς ράντζο, με ατομικό μπάνιο στο κάθε δωμάτιο και για τους συνοδούς εκπαιδευτικούς μονόκλινα δωμάτια.

Β) Ημιδιατροφή κάθε μέρα (προσφορά μόνο με μπουφέ).

► Λοιπές υπηρεσίες:  Ξεναγό  σε όλα τα αξιοθέατα στην Κρήτη Αρχαιολογικό Μουσείο,  Κνωσός Πρέβελη, Αρκάδι, Χανιά, Ρέθυμνο, Άγιο Νικόλαο, Ελούντα, Σπιναλόγκα.

Διαδρομές από και προς το ξενοδοχείο και μετακινήσεις των μαθητών και

εκπαιδευτικών όλο το εικοσιτετράωρο.

1. Έναν (1) Ξεναγό  πιστοποιημένο.
  2. Όνομα και κατηγορία ξενοδοχείου, αριθμό δωματίων και κλινών.
  3. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ξενοδοχείο διαθέτει νόμιμη άδεια λειτουργίας και ότι πληρούνται όλοι οι όροι ασφάλειας και υγιεινής.
  4. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ταξιδιωτικό πρακτορείο διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
  5. Ομαδική ταξιδιωτική ασφάλιση για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και επείγουσα αερομεταφορά,
  6. Ασφάλεια  αστικής-επαγγελματικής ευθύνης, όπως ορίζει το σχετικό Π.Δ.
  7. Το συνολικό κόστος της εκδρομής και κόστος ανά μαθητή, συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.
  8. Αναλυτικά το προτεινόμενο πρόγραμμα των  μετακινήσεων και ξεναγήσεων για κάθε ημέρα.
  10. Αμοιβή ξεναγού.
  11. Πεπειραμένο συνοδό του γραφείου
  12. Μετά το πέρας της εκδρομής θα δοθούν αποδείξεις πληρωμής στον κάθε γονέα χωριστά.
  13. Στην προσφορά να αναφέρεται ο αριθμός των FREE εισιτηρίων για τους μαθητές, πέραν εκείνων των συνοδών καθηγητών.
  14. Στην προσφορά να επισυνάπτεται το κόστος εισιτηρίων για μουσεία και χώρους που εσείς προτείνετε. (Δε θα γίνει δεκτή προσφορά που δεν περιλαμβάνει τιμές για εισόδους σε χώρους και μουσεία)
  15. Επιστροφή του ποσού συμμετοχής στην εκδρομή μαθητή σε περίπτωση - που για λόγους ανωτέρας βίας ή ασθένειας – ματαιωθεί η συμμετοχή του.
  16. Αλλαγή, κατόπιν συμφωνίας, των προβλεπόμενων ημερομηνιών και επιστροφή όλων των χρημάτων σε περίπτωση μη πραγματοποίησης της εκδρομής λόγω ανωτέρας βίας ( φυσικές καταστροφές, εκλογές κ.λπ.).

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Ο διαγωνισμός δεν είναι μόνο μειοδοτικός. Θα ληφθεί υπόψη η όσο το δυνατόν αναλυτική περιγραφή των μέσων και των υπηρεσιών (όπως ζητούνται από την προκήρυξη), καθώς και η εμπειρία των τουριστικών γραφείων σε πολυήμερες σχολικές εκδρομές.

Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν στο σχολείο, με κλειστούς φάκελους με επισυναπτόμενα τα απαραίτητα δικαιολογητικά σε πρωτότυπη μορφή, και όχι με τηλεομοιοτυπία ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, γιατί κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους οργανώνονται πολλές μετακινήσεις μαθητών και τα μέλη της Επιτροπής Διενέργειας Διαγωνισμού είναι επιφορτισμένα και με άλλα καθήκοντα πέραν των διοικητικών τους υποχρεώσεων, μέχρι τις  12:00 της Παρασκευή  20 Ιανουαρίου  2017 στο  ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ και οι φάκελοι θα ανοιχθούν την ίδια ώρα.

Προσοχή:  για τον κάθε προορισμό να κατατεθούν ξεχωριστές προσφορές, σε ξεχωριστούς φακέλους, στους οποίους θα  αναγράφεται εξωτερικά ο  προορισμός που περιέχουν.

Ελευθερούπολη, 09-01-2017

O   Διευθυντής