ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ ΓΙΑ ΑΘΗΝΑ-ΝΑΥΠΛΙΟ

Τηλέφωνο: 2592022677

FAX :    2592023734

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 08-03-2017 ΑΡΙΘΜ.ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ: 424

Προκήρυξη εκδήλωσης ενδιαφέροντος με κλειστές προσφορές για διοργάνωση τετραήμερης εκπαιδευτικής επίσκεψης στην Αθήνα και στο Ναύπλιο.

Ο Διευθυντής του Γυμνασίου Ελευθερούπολης έχοντας υπόψη την παράγραφο 1 του άρθρου 13 της Υ.Α. 33120/ΓΔ4/28-02-2017 (ΦΕΚ 681 τ.Β΄/06-03-2017), προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος με κλειστές προσφορές για τη διοργάνωση τετραήμερης εκπαιδευτικής επίσκεψης των ομάδων α) Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και β) Πολιτιστικών Θεμάτων του Γυμνασίου Ελευθερούπολης στην Αθήνα και στο Ναύπλιο.

Κοινή μετακίνηση δύο ομάδων μαθητών προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων

►    Προορισμός εκδρομής:        Αθήνα και Ναύπλιο.

►    Ημέρα Αναχώρησης:           Πέμπτη 04 Μαΐου 2017.

►    1η  διανυκτέρευση:               Πέμπτη 04 Μαΐου 2017 σε περιοχή από τον Δήμο Αθηναίων έως και τον Δήμο Γλυφάδας.

►    2η και 3η  διανυκτέρευση:     Παρασκευή 05 Μαΐου 2017 και Σάββατο 06 Μαΐου 2017 στην πόλη του Ναυπλίου ή στο Τολό.

►    Ημέρα Επιστροφής:             Κυριακή 07 Μαΐου 2017.

Ομάδες μαθητών:

α)  Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

• Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών: 51 ±2

β)  Πολιτιστικών Θεμάτων

• Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών: 50 ±3

Αριθμός συνοδών καθηγητών: 6 (1 αρχηγός και 5 συνοδοί)

Συνολικά από 96 έως και 106 μαθητές και 6 καθηγητές.

►    Μεταφορικό μέσον:

Δύο τουριστικά λεωφορεία τα οποία θα πρέπει να διαθέτουν όλες τις προβλεπόμενες από την κείμενη νομοθεσία προδιαγραφές και έγγραφα καταλληλότητας και τρεις συνολικά οδηγούς κατόχους επαγγελματικής αδείας οδήγησης σε ισχύ, ώστε να πληρούνται οι όροι ασφαλείας για τη μετακίνηση των μαθητών και εκπαιδευτικών.

►     Συνοδός τουριστικού πρακτορείου:

Υποχρεωτικά.

►     Κατηγορία καταλύματος:

Ξενοδοχεία 3 αστέρων και άνω, για όλες τις διανυκτερεύσεις.

►     Υπηρεσίες καταλύματος:

α)  Για τη φιλοξενία των μαθητών ζητούνται δίκλινα ή τρίκλινα δωμάτια.

β)  Για τους καθηγητές μονόκλινα δωμάτια.

γ)  Για διατροφή μόνο πρωινό.

Λοιπές υπηρεσίες:

Επισκέψεις χώρων-τόπων:

1η ημέρα:

Παρακολούθηση Μουσικής Εκδήλωσης στο Μέγαρο Μουσικής ή στο Κέντρο Πολιτισμού Στ. Νιάρχος.

2η ημέρα:

Περιήγηση στο ιστορικό κέντρο του Ναυπλίου και στο Παλαμήδι.

3η ημέρα:

Επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο των Μυκηνών και της Επιδαύρου.

4η ημέρα:

Επίσκεψη στη διώρυγα της Κορίνθου.

Στην προσφορά τους τα ταξιδιωτικά πρακτορεία οφείλουν να συμπεριλάβουν:

1. Όνομα και κατηγορία καταλυμάτων με πρωινό, αριθμό δωματίων και κλινών και τις παρεχόμενες υπηρεσίες.
  2. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ταξιδιωτικό πρακτορείο διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
  3. Υπεύθυνη δήλωση ότι τα ξενοδοχεία διαθέτουν νόμιμη άδεια λειτουργίας και ότι πληρούνται όλοι οι όροι ασφάλειας και υγιεινής.
  4. Ασφάλεια αστικής - επαγγελματικής ευθύνης.
  5. Το συνολικό κόστος της εκδρομής και το κόστος ανά μαθητή.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Επειδή λόγω της οικονομικής κρίσης δεν είναι εύκολο να γνωρίζουμε τον τελικό αριθμό συμμετεχόντων μαθητών, η οικονομική προσφορά μπορεί να γίνει και με έναν από τους παρακάτω τρόπους:

• Κλιμακωτή (π.χ. 50€ ανά Μαθητή για τους 80 πρώτους και 40€ για τους επόμενους)
  • Κλιμακούμενη (π.χ. 50€ ανά Μαθητή αν είναι έως 80, 40€ ανά μαθητή για το σύνολο των μαθητών αν είναι περισσότεροι από 80).
  • Διττή με

α. συνολικό σταθερό κόστος, ανεξάρτητο από τον αριθμό των συμμετεχόντων μαθητών,

β. μεταβλητό κόστος ανά τελικά συμμετέχοντα μαθητή.

1. Αναλυτικά το πρόγραμμα των μετακινήσεων και ξεναγήσεων για κάθε ημέρα.
  3. Πρόσθετη ασφάλιση που καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας για τους συμμετέχοντες του συγκεκριμένου σχολείου.
  4. Μετά το τέλος της μετακίνησης το πρακτορείο οφείλει να εκδώσει απόδειξη παροχής υπηρεσιών για τον κάθε συμμετέχοντα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ

Ο διαγωνισμός δεν είναι αποκλειστικά μειοδοτικός. Στην αξιολόγηση θα ληφθούν υπόψη και ποιοτικά χαρακτηριστικά που θα εκτιμήσει η επιτροπή αξιολόγησης, όπως η εμπειρία του γραφείου στη διοργάνωση πολυήμερων εκδρομών, η αξιοπιστία, η φερεγγυότητα στις παρεχόμενες υπηρεσίες και οι προγενέστερες συνεργασίες με σχολεία του νομού Καβάλας

Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν ή να αποσταλούν σε κλειστούς φακέλους μέχρι τις 12:00 το μεσημέρι της Τετάρτης 15 Μαρτίου 2017 στο Γυμνάσιο Ελευθερούπολης και θα ανοιχτούν την ίδια ημέρα στις 12:30.

Ελευθερούπολη 08 Μαρτίου 2017

Ιωάννης Τζιγγίζης