ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΟΛΥΗΜΕΡΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΓΕΛ ΛΙΜΕΝΑ ΘΑΣΟΥ ΓΙΑ ΠΡΑΓΑ-ΒΙΕΝΝΗ

Τηλέφωνο:  2593022707

FAX :  2593023707

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 13-11-2014

Προκήρυξη  εκδήλωσης  ενδιαφέροντος με κλειστές προσφορές για  τη  διοργάνωση

Επταήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής της Γ' Τάξης  στην Πράγα - Βιέννη

Η Διευθύντρια του Γ.Ε.Λ Λιμένα Θάσου προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος με κλειστές προσφορές (σύμφωνα με την Υ.Α.129287/Γ2/ 2-12-2011 (ΦΕΚ 2769 ΤΕΥΧΟΣ Β΄/2-12-2011) για τη διοργάνωση εκπαιδευτικής επταήμερης εκδρομής της Γ΄ τάξης του σχολείου μας.

Προορισμός εκδρομής:  Πράγα - Βιέννη

► Ημέρα Αναχώρησης εκδρομής:  09-03-2015

► Ημέρα Επιστροφής εκδρομής:   15-03-2015

► Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών: 41 (+/-1)

► Αριθμός συνοδών  καθηγητών: 4 (Αρχηγός εκδρομής και τρεις συνοδοί καθηγητές)

ΓΙΑ ΒΙΕΝΝΗ-ΠΡΑΓΑ (Βιέννη 3 διανυκτερεύσεις & Πράγα 3 διανυκτερεύσεις)

► Α. Μεταφορικό μέσο: Πλοίο από Λιμένα προς Κεραμωτή και αντιστρόφως.

Μετάβαση από Κεραμωτή προς Θεσσαλονίκη κατά την αναχώρηση και από Θεσσαλονίκη προς Κεραμωτή κατά την επιστροφή με λεωφορείο.

Μετάβαση από Θεσσαλονίκη προς Πράγα ή Βιέννη και αντιστρόφως αεροπορικώς (με αεροπλάνο γνωστής και αξιόπιστης αεροπορικής εταιρείας. Να αναφέρεται ο χρόνος αναχώρησης-άφιξης και η αεροπορική εταιρεία).

Πράγα - Βιέννη ή Βιέννη – Πράγα οδικώς.

► Κατηγορία καταλύματος-περιοχή: Ξενοδοχείο 3 ή 4 Αστέρων στο κέντρο ή σε πολύ μικρή απόσταση από το κέντρο της Βιέννης και της Πράγας (αναλυτική περιγραφή των υπηρεσιών που προσφέρει το ξενοδοχείο).

► Υπηρεσίες καταλύματος:

Α) Για τη διαμονή των μαθητών ζητούνται τρίκλινα ή δίκλινα δωμάτια χωρίς ράντζο και για τους συνοδούς

εκπαιδευτικούς μονόκλινα.

Β) Πρωινό και ημιδιατροφή (μπουφέ)

► Λοιπές υπηρεσίες:

Α.1) Πρόσθετη υπηρεσία: Ξεναγός

2) Επισκέψεις χώρων-τόπων:

α) Όλα τα αξιοθέατα Βιέννης και Πράγας.

β)Κάρλοβι Βάρι (ημερήσια) ή Τσέσκυ Κρούμλωβ (ημερήσια) ή Δρέσδη (εμρήσια)

Διαδρομές από και προς το ξενοδοχείο και μετακινήσεις των εκδρομέων στην πόλη της Βιέννης και της Πράγας (εκδρομές - έξοδοι) με λεωφορείο άριστης κατάστασης, το οποία θα είναι διαθέσιμο στο σχολείο όλο το 24ωρο.

Η προσφορά θα περιλαμβάνει: α) Αμοιβή ξεναγών, β) Φόρους αεροδρομίων, γ) Ομαδική ταξιδιωτική ασφάλιση για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και επείγουσα αερομεταφορά, δ) ασφάλεια αστικής ευθύνης, όπως ορίζει το σχετικό Π.Δ., ε) πεπειραμένο συνοδό του γραφείου και στ) Φ.Π.Α.

Απαιτείται πλήρης περιγραφή συνοδευόμενη από ενημερωτικά φυλλάδια των προτεινόμενων από το πρακτορείο ξενοδοχείων και με την αντίστοιχη οικονομική προσφορά για το κάθε ξενοδοχείο.

Στην προσφορά να αναφέρεται ο αριθμός των FREE εισιτηρίων για τους μαθητές, πέραν εκείνων των συνοδών καθηγητών. β)δωρεές προς το σχολείο γ)οποιαδήποτε άλλη προσφορά ή διευκόλυνση προς τους εκδρομείς.

Σημειώνεται ότι απαγορεύεται ρητά η προσωπική διευκόλυνση προς τους μαθητές.

Όνομα και κατηγορία καταλύματος με ημιδιατροφή,  αριθμό δωματίων και κλινών και τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Υπεύθυνη δήλωση ότι το ταξιδιωτικό πρακτορείο διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.

Υπεύθυνη δήλωση ότι το ξενοδοχείο διαθέτει νόμιμη άδεια λειτουργίας και ότι πληρούνται όλοι οι  όροι ασφάλειας και υγιεινής.

Ασφάλεια  αστικής -επαγγελματικής ευθύνης.

Το συνολικό κόστος της εκδρομής και κόστος ανά μαθητή.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των  μετακινήσεων και ξεναγήσεων για κάθε ημέρα.

Τους γενικούς όρους συμμετοχής στην εκδρομή.

Πρόσθετη ασφάλιση που καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας για τους συμμετέχοντες του συγκεκριμένου σχολείου.

Αλλαγή κατόπιν συμφωνίας των προβλεπόμενων ημερομηνιών και επιστροφή όλων των χρημάτων κατά την περίπτωση μη πραγματοποίησης του ταξιδιού λόγω ανωτέρας βίας (φυσικές καταστροφές, εκλογές κλπ.) .

Δέκα μέρες μετά την κατοχύρωση του διαγωνισμού, το πρακτορείο είναι υποχρεωμένο να φέρει α)ΓΡΑΠΤΗ επιβεβαίωση του ξενοδοχείου ότι διαθέτει τον απαιτούμενο αριθμό δωματίων (μονόκλινα, δίκλινα,  τρίκλινα) τη συγκεκριμένη ημερομηνία για τη διαμονή  αποκλειστικά και ονομαστικά των μαθητών του  σχολείου μας

β) βεβαίωση κράτησης θέσεων του αεροπλάνου μεταφοράς και

γ) το πρακτορείο με την προσφορά ξενοδοχείου θα πρέπει να προσκομίζει αποδεικτικό προκράτησης -διαθεσιμότητας του συγκεκριμένου ξενοδοχείου.

δ)Επιστροφή του ποσού συμμετοχής στην εκδρομή μαθητή σε περίπτωση - που για λόγους ανωτέρας βίας ή ασθένειας – ματαιωθεί η συμμετοχή του.

ε)Αλλαγή, κατόπιν συμφωνίας, των προβλεπόμενων ημερομηνιών και επιστροφή όλων των χρημάτων σε περίπτωση μη πραγματοποίησης της εκδρομής λόγω ανωτέρας βίας ( φυσικές καταστροφές, εκλογές κλπ).

Μετά το τέλος της εκδρομής θα δοθεί απόδειξη σε κάθε μαθητή ανάλογη με τη δαπάνη που αντιστοιχεί στον καθένα ( Συνολικό ποσό εκδρομής δια του αριθμού των μαθητών)

ΠΡΟΣΟΧΗ: 1. Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν ή αποσταλούν σε κλειστούς φακέλους μέχρι τις 12:00 π.μ. της 28ης Νοεμβρίου 2014 στο ΓΕ.Λ Λιμένα οπότε και θα ανοιχτούν αμέσως οι φάκελοι.

Ο διαγωνισμός δεν είναι μόνο μειοδοτικός. Θα ληφθεί υπόψη η εμπειρία των γραφείων σε πολυήμερες σχολικές εκδρομές, καθώς και οι παρεχόμενες υπηρεσίες.

Θάσος, 13/11/2014

Η Διευθύντρια