ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ ΛΙΜΕΝΑ ΘΑΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ (ΒΟΥΛΗ)

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ (ΑΘΗΝΑ).

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

& ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΓΕΛ ΛΙΜΕΝΑ ΘΑΣΟΥ

Tαχ. Δ/νση: ΛΙΜΕΝΑΣ

Τ.Κ:  64004

E-mail: mail@lyk-thasou.kav.sch.gr

Πληροφορίες: Εξηντάρη Μαρία

Τηλέφωνο:  25930 22707

FAX : 25930 23707

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 21 / 11 / 2014.

ΑΡΙΘΜ. ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ: 1342

Προκήρυξη  εκδήλωσης  ενδιαφέροντος με κλειστές προσφορές

για  τη  διοργάνωση  Εκπαιδευτικής Επίσκεψης στη Βουλή των Ελλήνων (Αθήνα)..

Η Διευθύντρια του ΓΕΛ Λιμένα προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος με   κλειστές προσφορές (σύμφωνα με την Υ.Α.129287/Γ2/ 2-12-2011 (ΦΕΚ 2769 ΤΕΥΧΟΣ Β΄/2-12-2011)) για τη διοργάνωση τετραήμερης Εκπαιδευτικής Επίσκεψης των μαθητών της Α’ τάξης στη Βουλή των Ελλήνων (Αθήνα).

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ

Προορισμός:  Αθήνα.

► Ημέρα Αναχώρησης εκδρομής:  04-02-2015

► Ημέρα Επιστροφής εκδρομής:   07-02-2015

► Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών: 30 (+1)

► Αριθμός συνοδών  καθηγητών: 2 ή 3 (Αρχηγός εκδρομής και ένας ή 2 συνοδοί καθηγητές)

►Αναλυτικό πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Επίσκεψης:

Τετάρτη:   4/2//2015

-   Αναχώρηση από Θάσο για Αθήνα.

-   Με ενδιάμεσες στάσεις,  άφιξη στην Αθήνα και τακτοποίηση των μαθητών στα δωμάτια.

-   Δείπνο.

-   Αναχώρηση για παρακολούθηση θεατρικής παράστασης.

-   22:00: Επιστροφή στο ξενοδοχείο. Διανυκτέρευση.

Πέμπτη:  5/2/2015

-   07:00: Έγερση και Πρωινό

-    Επίσκεψη- Ξενάγηση στην Ακρόπολη.

-   Επίσκεψη-Ξενάγηση στο Μουσείο Ακρόπολης.

-   Άφιξη στο Ίδρυμα Ευγενίδου. Συμμετοχή σε διαδραστική έκθεση.

-   Περιήγηση στο Μοναστηράκι και.γεύμα.

-   17:00: Επίσκεψη στo Ίδρυμα της  Βουλής των Ελλήνων.

-   18:30: Επιστροφή στο ξενοδοχείο.

-   Επίσκεψη στον Πειραιά.

-   22:00: Επιστροφή  στο ξενοδοχείο- Διανυκτέρευση.

Παρασκευή:  6/2/2015

-  08:00: Έγερση και Πρωινό

-  Αναχώρηση από Αθήνα για Χαλκίδα.

-  Ξενάγηση στη Χαλκίδα και γεύμα

14:00  Αναχώρηση για Βόλο

Αφίξη στο Βόλο – Τακτοποίηση

- Έξοδος για δείπνο

22:00: Επιστροφή στο ξενοδοχείο - Διανυκτέρευση.

Σάββατο:  7/2/2015

-  08:00: Έγερση και Πρωινό

-  Αναχώρηση για τα χωριά του Πηλίου.

12:00  Αναχώρηση από Βόλο και, με ενδιάμεσες στάσεις, επιστροφή στη Θάσο

►Μεταφορικό μέσο:  Λεωφορείο, το οποίο θα πρέπει να διαθέτει όλες τις προβλεπόμενες από την κείμενη νομοθεσία προδιαγραφές (έγγραφα καταλληλότητας οχήματος, επαγγελματική άδεια οδήγησης κ.λπ.), ώστε να πληρούνται οι όροι ασφαλείας για την μετακίνηση μαθητών και εκπαιδευτικών.

►Κατηγορία καταλύματος-περιοχή:  Ξενοδοχείο τουλάχιστον 3 αστέρων (***). Κατά προτίμηση το κατάλυμα να βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας και του Βόλου, κοντά στους χώρους επίσκεψης (Ακρόπολη-Βουλή).

► Λοιπές υπηρεσίες: Εξασφάλιση-παροχή ξεναγού από το ταξιδιωτικό πρακτορείο για την επίσκεψη στην Ακρόπολη και στο Μουσείο της Ακρόπολης της αποδοχής του Σχολείου.

1. Όνομα και κατηγορία καταλύματος με πρωινό, αριθμό παρεχόμενων δωματίων και κανονικών κλινών (όχι πτυσσόμενων) ανά δωμάτιο και τις παρεχόμενες υπηρεσίες του καταλύματος.
  2. Δήλωση για παροχή μέχρι τρίκλινων δωματίων για τους μαθητές και μονόκλινων για τους καθηγητές.
  3. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ξενοδοχείο διαθέτει νόμιμη άδεια λειτουργίας και ότι πληρούνται όλοι οι όροι ασφαλείας και υγιεινής.
  4. Εξυπηρέτηση  του προγράμματος  καθημερινά για τις  μετακινήσεις με το λεωφορείο.
  5. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ταξιδιωτικό πρακτορείο διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
  6. Ασφάλεια αστικής - επαγγελματικής ευθύνης.
  7. Πρόσθετη ασφάλιση που καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας για τους συμμετέχοντες στην παραπάνω Εκπαιδευτική Επίσκεψη του Σχολείου.
  9. Το συνολικό κόστος της εκδρομής και κόστος ανά μαθητή για κάθε προτεινόμενο κατάλυμα.
  10. Αναφορά του αριθμού των  ελεύθερων συμμετοχών μαθητών (free)  πέραν των συνοδών καθηγητών.
  11. Επιστροφή χρημάτων στο ακέραιο σε μαθητή, ο οποίος λόγω ασθενείας αποδεδειγμένης με ιατρική γνωμάτευση από Νοσοκομείο, δεν δύναται να  συμμετάσχει στην Εκπαιδευτική Επίσκεψη.
  12. Παροχή, μετά το πέρας της εκδρομής, αποδείξεων πληρωμής στον κάθε γονέα χωριστά.

Σημείωση:  Ο διαγωνισμός δεν είναι μόνο μειοδοτικός αλλά βασίζεται και σε ποιοτικά κριτήρια τα οποία θα εκτιμήσει η επιτροπή που θα επιλέξει την προσφορά.

Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν ή να έχουν φθάσει με άλλο τρόπο σε κλειστούς φακέλους μέχρι ώρα 12:00  της Παρασκευής  5 Δεκεμβρίου 2014, στο Γραφείο του ΓΕΛ Λιμένα. Οι φάκελοι θα ανοιχθούν μέχρι ώρα 14.00  της ίδιας μέρας.

Θάσος 21 / 11 / 2014.

Η Διευθύντρια