ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΔΡΟΜΗΣ 5ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΒΑΛΑΣ ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ

FAX : 2510 838822

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 02/02/2015

ΑΡΙΘΜ. ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ: 08

Προκήρυξη  εκδήλωσης  ενδιαφέροντος με κλειστές προσφορές

για  τη  διοργάνωση  7ήμερης εκπαιδευτικής  επίσκεψης στο πλαίσιο εκπαιδευτικών ανταλλαγών

Ο Διευθυντής του 5ου Γυμνασίου Καβάλας προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος με
κλειστές προσφορές (σύμφωνα με την Υ.Α.129287/Γ2/ 2-12-2011 (ΦΕΚ 2769 ΤΕΥΧΟΣ Β΄/2-12-2011)) για τη

διοργάνωση εκπαιδευτικής  επίσκεψης της Α΄, Β΄ και Γ΄ Τάξης του Γυμνασίου (στα πλαίσια ανταλλαγών)

Προορισμός εκδρομής:  Κωνσταντινούπολη-Τουρκία (Μέσω Τσανάκαλε με μία (1) διανυκτεύρεση στην Προύσσα)

►Ημέρα Αναχώρησης εκδρομής: Δευτέρα, 16 Μαρτίου 2015

►Ημέρα Επιστροφής εκδρομής: Κυριακή, 22 Μαρτίου 2015.

►Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών: 12 (03 Αγόρια, 09 Κορίτσια)

►Αριθμός συνοδών  καθηγητών: Δύο (2) (2 άντρες) (Αρχηγός εκδρομής και  ένας συνοδός καθηγητής).

►Μεταφορικό μέσον:  Ένα τουριστικό λεωφορείο (το οποίο θα πρέπει να διαθέτει όλες τις προβλεπόμενες από την κείμενη νομοθεσία προδιαγραφές (έγγραφα καταλληλότητας οχήματος, επαγγελματική άδεια οδήγησης κ.λπ.) ώστε να πληρούνται οι όροι ασφαλείας για την μετακίνηση μαθητών και εκπαιδευτικών

►Κατηγορία καταλύματος-περιοχή :Ξενοδοχείο 4 αστέρων και άνω – Προύσσα (1) και Κωνσταντινούπολη (5) (αναλυτική περιγραφή των υπηρεσιών που προσφέρουν τα ξενοδοχεία).

►Υπηρεσίες καταλύματος:

Α) Για τη φιλοξενία των μαθητών ζητούνται κατά βάση δίκλινα δωμάτια και πιθανώς κάποια τρίκλινα ανάλογα με τον αριθμό αγοριών και κοριτσιών, και για τους συνοδούς καθηγητές μονόκλινα.

Β)  Μόνο πρωινό

►Λοιπές υπηρεσίες :

Α) Πρόσθετη υπηρεσία: Πεπειραμένος ξεναγός

Β) Επίσκεψεις χώρων-τόπων:

• Αγία Σοφία
  • Μονή Χώρας
  • Κινστέρνα Βασιλική ή Φιλοξένου
  • Μπλέ Τζαμί
  • Βυζαντινός Ιππόδρομος
  • Φανάρι
  • Σχολή της Χάλκης
  • Πρίγκηπος (Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου του Κουδουνά)
  • Ντολμά Μπαχτσέ
  • Καφέ Πιέρ Λοτί
  • Ενυδρείο
  • Βόλτα στο Βόσπορο (με καραβάκι)

Διαδρομές από και προς το ξενοδοχείο και μετακινήσεις των εκδρομέων στην πόλη της Κωνσταντινούπολης (εκδρομές - έξοδοι) με λεωφορείο άριστης κατάστασης, το οποίο θα είναι διαθέσιμο στο σχολείο όλο το 24ωρο.

Ακτοπλοϊκώς για Πριγκηπόννησα.

Η προσφορά θα περιλαμβάνει:

α) Είσοδο σε μουσεία – μετακίνηση στα Πριγκηπόννησα (το αντίτιμο εισόδων σε μουσεία και μετακίνησης στα Πριγκηπόννησα και γενικά των επισκέψεων να κατατεθεί χωριστά από το κόστος λεωφορείου και ξενοδοχείου στην προσφορά, διότι υπάρχει περίπτωση κάποιες από τις προγραμματισμένες επισκέψεις να μην πραγματοποιηθούν).

β) Ομαδική ταξιδιωτική ασφάλιση για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και επείγουσα αερομεταφορά.

γ) Ασφάλεια αστικής ευθύνης, όπως ορίζει το σχετικό Προεδρικό Διάταγμα.

δ) Πεπειραμένο συνοδό του γραφείου, και

ε) Φ.Π.Α.

Απαιτείται πλήρης περιγραφή συνοδευόμενη από ενημερωτικά φυλλάδια των προτεινόμενων από το πρακτορείο ξενοδοχείων και με την αντίστοιχη οικονομική προσφορά για το κάθε ξενοδοχείο.

Μετά το πέρας της εκδρομής θα δοθούν αποδείξεις πληρωμής στον κάθε γονέα χωριστά.

1. Όνομα και κατηγορία καταλύματος με πρωινό, αριθμό δωματίων και κλινών και τις παρεχόμενες υπηρεσίες.
  2. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ταξιδιωτικό πρακτορείο διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
  4. Ασφάλεια  αστικής -επαγγελματικής ευθύνης.
  5. Το συνολικό κόστος της εκδρομής και κόστος ανά μαθητή
  6. Αναλυτικά το πρόγραμμα των  μετακινήσεων και ξεναγήσεων για κάθε ημέρα.
  8. Κάλυψη του αντιτίμου σε χώρους που το απαιτούν
  9. Πρόσθετη ασφάλιση που καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας για τους συμμετέχοντες του συγκεκριμένου σχολείου και περιλαμβάνει την  επιστροφή του ποσού συμμετοχής μαθητή στην εκδρομή, σε περίπτωση που για λόγους ανωτέρας βίας ή αιφνίδιας ασθένειας ματαιωθεί η συμμετοχή του

Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν ή αποσταλούν σε κλειστούς φακέλους μέχρι τις 13:00 της 06ης Φεβρουαρίου  2015 στο 5ο Γυμνάσιο Καβάλας.

Ο διαγωνισμός δεν είναι μόνο μειοδοτικός. Θα ληφθεί υπόψη η όσο το δυνατόν αναλυτική περιγραφή των μέσων και των υπηρεσιών (όπως ζητούνται από την προκήρυξη), καθώς και η εμπειρία των τουριστικών γραφείων σε πολυήμερες σχολικές εκδρομές.

Καβάλα, 02/02/2015

O Διευθυντής