ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΔΡΟΜΗΣ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΒΑΛΑΣ ΓΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ - ΠΑΙΔΕΙΑΣ

& ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

1ο  ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

Tαχ. Δ/νση: Κ. Ποιητή 16

Τ.Κ. – Πόλη:  65201 ΚΑΒΑΛΑ

E-mail: mail@1gym-kaval.kav.sch.gr

Πληροφορίες: Ξυλούδης Ηλίας.

Τηλέφωνο:  2510 224843

FAX : 2510 224843

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 06 / 02 / 2015.

ΑΡΙΘΜ. ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ: 243

Προκήρυξη  εκδήλωσης  ενδιαφέροντος Ταξιδιωτικών Γραφείων με κλειστές

προσφορές για  την υλοποίηση Εκπαιδευτικής Επίσκεψης στη Θεσσαλονίκη..

Ο Διευθυντής του 1ου Γυμνασίου Καβάλας προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος με   κλειστές προσφορές (σύμφωνα με την Υ.Α.129287/Γ2/ 2-12-2011 (ΦΕΚ 2769 ΤΕΥΧΟΣ Β΄/2-12-2011)) για την υλοποίηση Εκπαιδευτικής Επίσκεψης μαθητών που μετέχουν σε Πολιτιστικά Προγράμματα του Σχολείου τη φετινή  χρονιά 2014-2015.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ

Προορισμός:  Θεσσαλονίκη.

►Ημέρα, ώρα και τόπος αναχώρησης:  Πέμπτη 19 Μαρτίου 2015, ώρα 07:00  από Καβάλα (Δημοτικός Κήπος).

►Ημέρα, ώρα και τόπος επιστροφής :  Σάββατο 21 Μαρτίου 2015, ώρα 22:00  στην Καβάλα.

►Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών: 26 (13 αγόρια και 13 κορίτσια) .

►Αριθμός συνοδών  Εκπαιδευτικών: Δύο (2) συνοδοί συνολικά, μία (1) αρχηγός της Εκπαιδευτικής Επίσκεψης και μία συνοδός.

Επισκέψεις χώρων-τόπων

• Κέντρο Διάδοσης Επιστημών «Νόησις».
  • Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας.
  • Μουσείο Κινηματογράφου.
  • Bεργίνα.
  • Εργοστάσιο και μουσείο σοκολάτας
  • Τυπογραφείο της εφημερίδας «Μακεδονία»

Παρακολούθηση εκδηλώσεων:

• Παρακολούθηση όπερας στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης .
  • Παρακολούθηση  θεατρικής παράστασης .
  • Παρακολούθηση ταινιών  -ντοκιμαντέρ στα πλαίσια του 17ου φεστιβάλ ντοκιμαντέρ.

►Μεταφορικό μέσο:  Λεωφορείο, το οποίο θα πρέπει να διαθέτει όλες τις προβλεπόμενες από την κείμενη νομοθεσία προδιαγραφές (έγγραφα καταλληλότητας οχήματος, επαγγελματική άδεια οδήγησης κ.λπ.), ώστε να πληρούνται οι όροι ασφαλείας για την μετακίνηση μαθητών και συνοδών εκπαιδευτικών.

►Κατηγορία καταλύματος-περιοχή:  Ξενοδοχείο τουλάχιστον 3 αστέρων (***) ή ανώτερης κατηγορίας. Κατά προτίμηση το κατάλυμα να βρίσκεται στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

►Υπηρεσίες καταλύματος:

• Παροχή δίκλινων ή  τρίκλινων δωματίων για τους μαθητές-μαθήτριες και μονόκλινων για τους συνοδούς εκπαιδευτικούς.
  • Παροχή πρωινού.

1. Όνομα και κατηγορία καταλύματος με πρωινό, αριθμό παρεχόμενων δωματίων και κανονικών κλινών (όχι πτυσσόμενων) ανά δωμάτιο και τις παρεχόμενες υπηρεσίες του καταλύματος.
  2. Δήλωση για παροχή μέχρι τρίκλινων δωματίων για τους μαθητές και μονόκλινων για τους καθηγητές.
  3. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ξενοδοχείο διαθέτει νόμιμη άδεια λειτουργίας και ότι πληρούνται όλοι οι όροι ασφαλείας και υγιεινής.
  4. Εξυπηρέτηση  του προγράμματος  καθημερινά για τις  μετακινήσεις με το λεωφορείο.
  5. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ταξιδιωτικό πρακτορείο διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
  6. Βεβαίωση Συνδρομής Νόμιμων Προϋποθέσεων για τη λειτουργία του Ταξιδιωτικού Γραφείου.
  7. Ασφάλεια αστικής - επαγγελματικής ευθύνης.
  8. Πρόσθετη ασφάλιση που καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας για τους συμμετέχοντες στην παραπάνω Εκπαιδευτική Επίσκεψη του Σχολείου.
  10. Το συνολικό κόστος της εκδρομής και κόστος ανά μαθητή για κάθε ένα ξεχωριστά προτεινόμενο κατάλυμα.
  11. Αναφορά του αριθμού των  ελεύθερων συμμετοχών μαθητών (free)  πέραν των συνοδών καθηγητών.
  12. Ξεχωριστά το κόστος πρόσθετης ασφάλισης που καλύπτει την περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας για τους μετέχοντες (μαθητές και συνοδούς) στην παραπάνω Εκπαιδευτική Επίσκεψη.
  13. Επιστροφή χρημάτων στο ακέραιο σε μαθητή, ο οποίος λόγω ασθενείας αποδεδειγμένης με ιατρική γνωμάτευση από Νοσοκομείο παραμονές της Εκπαιδευτικής Επίσκεψης, δεν δύναται να  συμμετάσχει σ΄ αυτή.
  14. Παροχή, μετά το πέρας της εκδρομής, αποδείξεων πληρωμής στον κάθε γονέα χωριστά.

Σημείωση:  Ο διαγωνισμός δεν είναι μόνο μειοδοτικός αλλά βασίζεται και σε ποιοτικά κριτήρια που θα εκτιμήσει η επιτροπή που θα επιλέξει την προσφορά.

Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν ή να έχουν φθάσει με άλλο τρόπο σε κλειστούς αποκλειστικά φακέλους, με επισυναπτόμενα τα απαραίτητα δικαιολογητικά σε πρωτότυπη μορφή (όχι με τηλεομοιοτυπία-FAX, όχι μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, σύμφωνα με την με αρ. πρωτ. 190919/Δ2/25-11-2014 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ) μέχρι τις 14.00΄ της Τετάρτης11 Φεβρουαρίου 2015, στο Γραφείο του 1ου Γυμνασίου Καβάλας.

Οι φάκελοι θα ανοιχθούν στις  14.15΄  της ίδιας ημέρας (Τετάρτη 11 Φεβρουαρίου 2015) από την αρμόδια Επιτροπή του Σχολείου.

Καβάλα 03 / 02 / 2015.

O Διευθυντής