ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΤΟΥ ΓΕΛ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ ΓΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ Ή ΚΑΣΤΟΡΙΑ Ή ΒΟΛΟ-ΠΗΛΙΟ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ

Tαχ. Δ/νση:

Οδός: Τέρμα Μαυρομιχάλη

Τ.Κ. – Πόλη:64100      ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ

E-mail:mail@lyk-elefth.kav.sch.gr

Πληροφορίες: Ατματζίδης Φώτιος

Τηλέφωνο: 25920 22336

FAX :  25920 22713

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ12-2-2015

ΑΡΙΘΜ. ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ:97

Προκήρυξη εκδήλωσης ενδιαφέροντος με κλειστές προσφορές για τη διοργάνωση εκπαιδευτικής επίσκεψης στο πλαίσιο των προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας & Πολιτιστικών .

Ο Διευθυντής του Γενικού Λυκείου Ελευθερούπολης προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος με κλειστές προσφορές (σύμφωνα με την Υ.Α.129287/Γ2/ 2-12-2011 (ΦΕΚ 2769 ΤΕΥΧΟΣ Β΄/2-12-2011)) για την διοργάνωση εκπαιδευτικής επίσκεψης των μαθητών της Β΄ τάξης, που συμμετέχουν στα προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας & Πολιτιστικών στις

1. 1.  4ήμερης εκδρομής στην Κωνσταντινούπολη.
  2. 2.  4ήμερης εκδρομής στην Καστοριά.
  3. 3.  4ήμερης εκδρομής στο Βόλο-Πήλιο

Προορισμός εκδρομής:   Κωνσταντινούπολη ή Καστοριά ή Βόλος-Πήλιο.

Ημέρα Αναχώρησης εκδρομής:  26-03-2015

► Ημέρα Επιστροφής εκδρομής:   29-03-2015

Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών: 63 (+-3)

► Αριθμός συνοδών  καθηγητών4 (Αρχηγός εκδρομής και  τρεις συνοδοί καθηγητές)

► Μεταφορικό μέσον:  2 τουριστικά λεωφορεία (τα οποία θα πρέπει να διαθέτουν όλες τις προβλεπόμενες από την κείμενη νομοθεσία προδιαγραφές – έγγραφα καταλληλότητας οχήματος, επαγγελματική άδεια οδήγησης κλπ- ώστε να πληρούνται οι όροι ασφαλείας για τη μετακίνηση μαθητών – καθηγητών)

► Κατηγορία καταλύματος-περιοχή :Ξενοδοχείο 4 αστέρων και άνω στην Κωνσταντινούπολη ή 3 αστέρων και άνω Καστοριά ή Βόλο-Πήλιο.

► Υπηρεσίες καταλύματος:

Α) Για τη φιλοξενία των μαθητών ζητούνται τετράκλινα και τρίκλινα χωρίς ράντζο δωμάτια και για τους καθηγητές μονόκλινα  δωμάτια.

Β) Μόνο πρωινό (στην Κωνσταντινούπολη με ημιδιατροφή).

► Λοιπές υπηρεσίες :

Α) Πρόσθετη υπηρεσία: Ξεναγός.

Β) Επισκέψεις χώρων-τόπων:

• Αγία Σοφία, Κινστέρνα Βασιλική ή Φιλόξενου, Μπλε Τζαμί, Βυζαντινός Ιππόδρομος, Φανάρι, Σχολή της Χάλκης, Πρίγκηπος, Ντολμά Μπαχτσέ, Καφέ Πιερ Λοτί, Ενυδρείο και Βόλτα στο Βόσπορο
  • Κορομηλιά, Άργος Ορεστικό, Νόστιμο, Νυμφαίο (Καταφύγιο Αρκούδας)

1. Έναν (1) Ξεναγό για κάθε λεωφορείο.
  2. Όνομα και κατηγορία ξενοδοχείου, αριθμό δωματίων και κλινών.
  3. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ξενοδοχείο διαθέτει νόμιμη άδεια λειτουργίας και ότι πληρούνται όλοι οι όροι ασφάλειας και υγιεινής.
  4. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ταξιδιωτικό πρακτορείο διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
  5. Ομαδική ταξιδιωτική ασφάλιση για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και επείγουσα αερομεταφορά,
  6. Ασφάλεια  αστικής-επαγγελματικής ευθύνης, όπως ορίζει το σχετικό Π.Δ.
  7. Το συνολικό κόστος της εκδρομής και κόστος ανά μαθητή, συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.
  8. Αναλυτικά το προτεινόμενο πρόγραμμα των  μετακινήσεων και ξεναγήσεων για κάθε ημέρα.

10. Αμοιβή ξεναγών.

11. Πεπειραμένο συνοδό του γραφείου

12. Μετά το πέρας της εκδρομής θα δοθούν αποδείξεις πληρωμής στον κάθε γονέα χωριστά.

13. Στην προσφορά να αναφέρεται ο αριθμός των FREE εισιτηρίων για τους μαθητές, πέραν εκείνων των συνοδών καθηγητών.

14. Στην προσφορά να επισυνάπτεται το κόστος εισιτηρίων για μουσεία και χώρους που εσείς προτείνετε. (Δε θα γίνει δεκτή προσφορά που δεν περιλαμβάνει τιμές για εισόδους σε χώρους και μουσεία)

15. Επιστροφή του ποσού συμμετοχής στην εκδρομή μαθητή σε περίπτωση - που για λόγους ανωτέρας βίας ή ασθένειας – ματαιωθεί η συμμετοχή του.

16. Αλλαγή, κατόπιν συμφωνίας, των προβλεπόμενων ημερομηνιών και επιστροφή όλων των χρημάτων σε περίπτωση μη πραγματοποίησης της εκδρομής λόγω ανωτέρας βίας ( φυσικές καταστροφές, εκλογές κ.λπ.).

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Ο διαγωνισμός δεν είναι μόνο μειοδοτικός. Θα ληφθεί υπόψη η όσο το δυνατόν αναλυτική περιγραφή των μέσων και των υπηρεσιών (όπως ζητούνται από την προκήρυξη), καθώς και η εμπειρία των τουριστικών γραφείων σε πολυήμερες σχολικές εκδρομές.

Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν στο σχολείο, με κλειστούς φάκελους με επισυναπτόμενα τα απαραίτητα δικαιολογητικά σε πρωτότυπη μορφή, και όχι με τηλεομοιοτυπία ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, γιατί κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους οργανώνονται πολλές μετακινήσεις μαθητών και τα μέλη της Επιτροπής Διενέργειας Διαγωνισμού είναι επιφορτισμένα και με άλλα καθήκοντα πέραν των διοικητικών τους υποχρεώσεων,μέχρι τις

12:00 την Τρίτη 17 Φεβρουαρίου 2015 στο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ και οι φάκελοι θα ανοιχθούν την ίδια ώρα.

Προσοχή:  για τον κάθε προορισμό να κατατεθούν ξεχωριστές προσφορές, σε ξεχωριστούς φακέλους, στους οποίους θα  αναγράφεται εξωτερικά ο  προορισμός που περιέχουν.

Ελευθερούπολη, 12/2./2015

O   Διευθυντής