ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΔΡΟΜΗΣ 5ΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΒΑΛΑΣ ΓΙΑ ΕΛΑΣΣΟΝΑ

FAX : 2510 838822

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 2/03/2015

ΑΡΙΘΜ. ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ: 20

Προκήρυξη  εκδήλωσης  ενδιαφέροντος με κλειστές προσφορές

για  τη  διοργάνωση  2ήμερης ή 3ήμερης εκπαιδευτικής  επίσκεψης στο πλαίσιο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στην Ελασσόνα

Ο Διευθυντής του 5ου Γυμνασίου Καβάλας προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος με
κλειστές προσφορές (σύμφωνα με την Υ.Α.129287/Γ2/ 2-12-2011 (ΦΕΚ 2769 ΤΕΥΧΟΣ Β΄/2-12-2011)) για τη

διοργάνωση εκπαιδευτικής  επίσκεψης της Α΄, Β΄ και Γ΄ Τάξης του Γυμνασίου (περιβαλλοντική ομάδα)

Προορισμός εκδρομής:Ελασσόνα

►Ημέρα Αναχώρησης εκδρομής: Πέμπτη 2 Απριλίου 2015

►Ημέρα Επιστροφής εκδρομής:Παρασκευή ή Σάββατο  3 ή 4  Απριλίου 2015.

►Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών:20

►Αριθμός συνοδών  καθηγητών: Δύο (2) (2γυναίκες) (1 Αρχηγός εκδρομής και  1 συνοδός καθηγητής).

►Μεταφορικό μέσον:  Ένα τουριστικό λεωφορεία - δεκτό και mini Bus- (το οποίο θα πρέπει να διαθέτει όλες τις προβλεπόμενες από την κείμενη νομοθεσία προδιαγραφές (έγγραφα καταλληλότητας οχήματος, επαγγελματική άδεια οδήγησης κ.λπ.) ώστε να πληρούνται οι όροι ασφαλείας για την μετακίνηση μαθητών και εκπαιδευτικών. Το λεωφορείο θα είναι διαθέσιμο στο σχολείο για όλο το 24ωρο.

►Κατηγορία καταλύματος-περιοχή: Ξενοδοχείο ή ξενώνα στην περιοχή  της Ελασσόνας (αναλυτική περιγραφή των υπηρεσιών που προσφέρει το ξενοδοχείο). Το ξενοδοχείο θα πρέπει να είναι κατάλληλο για την φιλοξενία μαθητών.

►Υπηρεσίες καταλύματος:

Α) Για τη φιλοξενία των μαθητών ζητούνται τρίκλινα δωμάτια ή τετράκλινα (όχι ράντζο), και για τους συνοδούς καθηγητές 1 δίκλινο.

Β) 1η προσφορά: διήμερη με μια διανυκτέρευση και πρωινό (2-3 Απριλίου 2015)

2η προσφορά:  τριήμερη χωρίς κατάλυμα  (2–3-4  Απριλίου 2015) διανυκτέρευση σε ΚΠΕ

►Λοιπές υπηρεσίες:

Α) Επισκέψεις χώρων-τόπων:

Σπαρμός, Λιβάδι, Τσαριτσάνη, Τϊρναβος , Κοκκινοπηλός, Χάνι Χατζηγώγου. Παναγία Ολυμπιώτισσα, Σαραντάπορο, Όλυμπος.

1. Όνομα και κατηγορία καταλύματος με πρωινό και ημιδιατροφή, αριθμό δωματίων και κλινών και τις παρεχόμενες υπηρεσίες.
  2. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ταξιδιωτικό πρακτορείο διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
  4. Ασφάλεια  αστικής -επαγγελματικής ευθύνης.
  5. Το συνολικό κόστος της εκδρομής και κόστος ανά μαθητή
  6. Αναλυτικά το πρόγραμμα των  μετακινήσεων και ξεναγήσεων για κάθε ημέρα.
  8. Πρόσθετη ασφάλιση που καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας για τους συμμετέχοντες του συγκεκριμένου σχολείου και περιλαμβάνει την  επιστροφή του ποσού συμμετοχής μαθητή στην εκδρομή, σε περίπτωση που για λόγους ανωτέρας βίας ή αιφνίδιας ασθένειας ματαιωθεί η συμμετοχή του
  9. Αλλαγή κατόπιν συμφωνίας των προβλεπόμενων ημερομηνιών και επιστροφή όλων των χρημάτων κατά την περίπτωση μη πραγματοποίησης του ταξιδιού λόγω ανωτέρας βίας (φυσικές καταστροφές – εκλογές κ.λ.π.)

10. Μετά το πέρας της εκδρομής θα δοθούν αποδείξεις πληρωμής στον κάθε γονέα

χωριστά.

Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν ή αποσταλούν σε κλειστούς φακέλους μέχρι τις 11:00 το μεσημέρι της Πέμπτης 5/3/ 2015 στο γραφείο του 5ου Γυμνασίου Καβάλας, που στεγάζεται προσωρινά στη οδό Καραϊσκάκη 4 (συγκρότημα Ζουμπουλάκειου) και θα ανοιχτούν από την επιτροπή αξιολόγησης προσφορών με τη λήξη της προθεσμίας.

Ο διαγωνισμός δεν είναι μόνο μειοδοτικός. Θα ληφθεί υπόψη η όσο το δυνατόν αναλυτική περιγραφή των μέσων και των υπηρεσιών (όπως ζητούνται από την προκήρυξη), καθώς και η εμπειρία των τουριστικών γραφείων σε πολυήμερες σχολικές εκδρομές.

Καβάλα, 2/03/2015

O Διευθυντής