ΕΠΑΝΑΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΟΛΥΗΜΕΡ.ΕΚΠΑΙΔ.ΕΚΔΡΟΜΗΣ 6ου ΓΕΛ ΚΑΒΑΛΑΣ

Τηλέφωνο: 2510 243108

FAX : 2510 243108

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 0211-2015

Επαναπροκήρυξη εκδήλωσης  ενδιαφέροντος με κλειστές προσφορές για  τη  διοργάνωση εξαήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής της Γ' Τάξης

στη Βαρκελώνη ή στη Ρώμη ή στην Πράγα ή στη Ρόδο (πενθήμερη)»

(Αλλαγή ημερομηνιών λόγω της Αργίας της Καθαρής Δευτέρας)

Ο Διευθυντής του 6ου ΓΕ.Λ. Καβάλας προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος με κλειστές προσφορές (σύμφωνα με την Υ.Α.129287/Γ2/ 2-12-2011 (ΦΕΚ 2769 ΤΕΥΧΟΣ Β΄/2-12-2011)) για τη διοργάνωση εξαήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής της Γ' Τάξης:

α) στη Βαρκελώνη ή

β) στη Ρώμη ή

γ) στην Πράγα ή

δ) στη Ρόδο (5ήμερη)

Προσοχή: προϋπόθεση για να γίνουν δεκτές οι προσφορές πρέπει να κατατεθεί για κάθε προορισμό χωριστός φάκελος

(δεν είναι απαραίτητη η κατάθεση προσφορών για όλους τους προορισμούς)

Ημέρα Αναχώρησης εκδρομής:  07-03-2016

Ημέρα Επιστροφής εκδρομής:   12-03-2016 (ή 11-03-2015 για Ρόδο)

Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών: 101 (+ - 2)

Αριθμός συνοδών  καθηγητών: 7 (Αρχηγός εκδρομής και  έξι συνοδοί καθηγητές) ή 5 συνοδοί για

Ρόδο (Αρχηγός εκδρομής και  τέσσερεις συνοδοί καθηγητές)

Α) ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ

Μεταφορικά μέσα:

Αεροπλάνο (ΘΕΣ/ΝΙΚΗ - ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ - ΘΕΣ/ΝΙΚΗ).

Ξενοδοχεία 4* αστέρων (5 ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΕΙΣ) - πολύ κοντά στην Πόλη

Ημερήσιες εκδρομές (να μας προταθούν, λαμβάνοντας υπόψη ότι θέλουμε να επισκεφθούμε: Καθεδρικό Ναό του Gaudi - Μουσείο Picasso - Μουσείο του Dali - Ενυδρείο της Βαρκελώνης - Ολυμπιακές εγκαταστάσεις του 1992 - Θεματικό Πάρκο Port Aventura κ.λπ.) - Ξενάγηση στην πόλη.

Β) ΡΩΜΗ

Μεταφορικά μέσα:

Αεροπλάνο (ΘΕΣ/ΝΙΚΗ  - ΡΩΜΗ - ΘΕΣ/ΝΙΚΗ).

Κατηγορία καταλύματος-περιοχή:

Ξενοδοχεία 4* αστέρων στο ευρύτερο κέντρο της ΡΩΜΗΣ (5 ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΕΙΣ)

Επισκέψεις: Κολοσσαίο – Βατικανό (Μουσείο και Άγιος Πέτρος) - Fontana di Trevi – Trasvete – Πάνθεον - Piazza del Popolo - Piazza di Spagna - Piazza Navona - Villa Borghese - Μαυσωλείο του Αδριανού - Ρωμαική Αγορά) - Ξενάγηση στην πόλη.

Γ) ΠΡΑΓΑ

Μεταφορικά μέσα:

Αεροπλάνο (ΘΕΣ/ΝΙΚΗ - ΠΡΑΓΑ - ΘΕΣ/ΝΙΚΗ).

Κατηγορία καταλύματος-περιοχή:

Ξενοδοχεία 4* αστέρων κεντρικά στην ΠΡΑΓΑ (5 ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΕΙΣ)

3 Ημερήσιες εκδρομές: Cesky Krumlov - Karlovy Vary - Βιέννη - Ξενάγηση στην πόλη.

Δ) ΡΟΔΟ

Μεταφορικά μέσα:

Αεροπλάνο (ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ή ΚΑΒΑΛΑ - ΡΟΔΟ - ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ή ΚΑΒΑΛΑ).

Τουριστικά λεωφορεία: ΚΑΒΑΛΑ - ΘΕΣ/ΝΙΚΗ - ΚΑΒΑΛΑ (αν χρειασθεί).

Κατηγορία καταλύματος-περιοχή:

Ξενοδοχεία 4* ή  5*αστέρων (4 ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΕΙΣ)

Ημερήσιες εκδρομές: Λίνδο - Πάρκο Πεταλούδων - Παναγία Τσαμπίκα και όπου αλλού προτείνετε - Ξενάγηση στην πόλη.

• Μεταφορές: Λεωφορεία σε άριστη κατάσταση τα οποία θα είναι διαθέσιμα στο σχολείο όλο το 24ωρο & αεροπλάνο αξιόπιστης αεροπορικής εταιρίας.
  • Κατηγορία καταλύματος-περιοχή: Ξενοδοχείο 4 Αστέρων και άνω στο κέντρο ή πλησίον των πόλεων  (αναλυτική περιγραφή των υπηρεσιών που προσφέρει το ξενοδοχείο).
  • Υπηρεσίες καταλύματος:

Α) Για τη διαμονή των μαθητών τρίκλινα ή δίκλινα δωμάτια χωρίς ράντζο, με ατομικό μπάνιο στο κάθε δωμάτιο και για τους συνοδούς εκπαιδευτικούς μονόκλινα δωμάτια.

Β) Ημιδιατροφή κάθε μέρα (προσφορά μόνο με μπουφέ).

Στην προσφορά τους τα ταξιδιωτικά γραφεία οφείλουν να συμπεριλάβουν και τους εξής όρους:

1. Έναν (1) ελληνόφωνο Ξεναγό για κάθε λεωφορείο.
  2. Όνομα και κατηγορία ξενοδοχείου, αριθμό δωματίων και κλινών.
  3. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ξενοδοχείο διαθέτει νόμιμη άδεια λειτουργίας και ότι πληρούνται όλοι οι όροι ασφάλειας και υγιεινής.
  4. Υπεύθυνη δήλωση ότι το ταξιδιωτικό πρακτορείο διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
  5. Ομαδική ταξιδιωτική ασφάλιση για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και επείγουσα αερομεταφορά.
  6. Ασφάλεια  αστικής-επαγγελματικής ευθύνης, όπως ορίζει το σχετικό Π.Δ.
  7. Το συνολικό κόστος της εκδρομής και κόστος ανά μαθητή, συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.
  8. Αναλυτικά το προτεινόμενο πρόγραμμα των  μετακινήσεων και ξεναγήσεων για κάθε ημέρα.
  10. Αμοιβή ξεναγών.
  11. Πεπειραμένο συνοδό του γραφείου
  12. Μετά το πέρας της εκδρομής θα δοθούν αποδείξεις πληρωμής στον κάθε γονέα χωριστά.
  13. Στην προσφορά να αναφέρεται ο αριθμός των FREE εισιτηρίων για τους μαθητές, πέραν εκείνων των συνοδών καθηγητών.
  14. Στην προσφορά να επισυνάπτεται το κόστος εισιτηρίων για μουσεία και χώρους που εσείς προτείνετε. (Δε θα γίνει δεκτή προσφορά που δεν περιλαμβάνει τιμές για εισόδους σε χώρους και μουσεία)
  15. Επιστροφή του ποσού συμμετοχής στην εκδρομή μαθητή σε περίπτωση - που για λόγους ανωτέρας βίας ή ασθένειας – ματαιωθεί η συμμετοχή του.
  16. Αλλαγή, κατόπιν συμφωνίας, των προβλεπόμενων ημερομηνιών και επιστροφή όλων των χρημάτων σε περίπτωση μη πραγματοποίησης της εκδρομής λόγω ανωτέρας βίας ( φυσικές καταστροφές, εκλογές κ.λπ.).

Για τον κάθε προορισμό να κατατεθούν ξεχωριστές προσφορές, σε ξεχωριστούς φακέλους, στους οποίους θα  αναγράφεται εξωτερικά ο προορισμός που περιέχουν.

ΠΡΟΣΟΧΗ:

1. Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν ή αποσταλούν σε κλειστούς φακέλους μέχρι τις 12:30 της Δευτέρας 09 Νοεμβρίου 2015 στο 6ο ΓΕ.Λ Καβάλας και οι φάκελοι θα ανοιχθούν την ίδια ώρα.
  2. Ο διαγωνισμός δεν είναι αποκλειστικά μειοδοτικός. Θα ληφθεί υπόψη η ανταπόκριση σε όλους τους όρους που ζητούνται από την προκήρυξη, η αποτελεσματική συνεργασία κατά τα προηγούμενα σχολικά έτη, καθώς και η εμπειρία των τουριστικών γραφείων σε πολυήμερες σχολικές εκδρομές.

Καβάλα, 02/11/2015

O Διευθυντής