COVID-19. Συμβουλές για ασφαλή απομακρυσμένη εργασία …

• Επικοινωνία με την σχολική μονάδα, συχνός έλεγχος των προσωπικών ηλεκτρονικών μηνυμάτων.
  • Χρησιμοποιείτε τα εργαλεία για τη εξΑΕ που χορηγεί και προτείνει το ΥΠΑΙΘ. Μην χρησιμοποιείτε άλλο λογισμικό πολύ πιθανό να έχει πρόβλημα ασφαλείας, κλοπή προσωπικών δεδομένων. Να επικοινωνείτε συχνά με συναδέλφους και να συνεργάζεστε.
  • Εγκαταστήστε τις ενημερώσεις λογισμικού στον προσωπικό σας υπολογιστή..
  • Για να είστε ασφαλής στον κυβερνοχώρο χρησιμοποιείστε ένα εικονικό ιδιωτικό δίκτυο, VPN.
  • Μην απαντάτε σε μηνύματα ηλεκτρονικού <<ψαρέματος>> με θέμα τον coronavirus.

Πρόσκληση Εκπαιδευτικών Πληροφορικής για συμμετοχή των μαθητών στο Διαγωνισμό Υπολογιστικής Σκέψης Bebras

Σας ενημερώνουμε ότι για 2η συνεχή χρονιά πραγματοποιείται στην Ελλάδα ο διαγωνιςμός Πληροφορικής & Υπολογιστικής σκέψης Bebras («Κάστορας») https://bebras.gr/, από το Εργαστήριο Μαθησιακής Τεχνολογίας και Διδακτικής Μηχανικής του Πανεπιστημίου Αιγαίου. ….. από
κα Γλυκερία Φωτιάδου
Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ86 (Πληροφορικής) ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Α.Μ.Θ.