3η Ανακοίνωση – 9ου Πανελλήνιου Συνεδρίου Καθηγητών Πληροφορικής

<<Η Πληροφορική στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση – Καινοτόμες Παιδαγωγικές Πρακτικές>>.

Το συνέδριο θα διεξαχθεί από 24 έως 26 Απριλίου 2015 στην πόλη της Καστοριάς και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (Αρ. Πρωτ. 183716/Δ2/13-11-2014).

Η Ανακοίνωση του Συνεδρίου – ΠΕΚΑΠ

Ωρα Κώδικα 2014 – Εκπαιδευτική Εβδομάδα Επιστήμης Υπολογιστών

hour-codeΗ Ώρα του Κώδικα είναι μια εισαγωγή στην επιστήμη των υπολογιστών διάρκειας μιας ώρας , σχεδιασμένη να απομυθοποιήσει τον κώδικα και να δείξει ότι οποιοσδήποτε μπορεί να μάθει τα βασικά.
Κάθε μαθητής θα πρέπει να έχει την ευκαιρία να μάθει την επιστήμη των υπολογιστών. Βοηθά να καλλιεργήσει δεξιότητες επίλυσης, προβλημάτων, λογική και δημιουργικότητα. Ξεκινώντας νωρίς, οι μαθητές θα έχουν ένα θέμελιο για επιτυχία σε οποιαδήποτε σταδιοδρομία του 21ου αιώνα.
Δηλώστε εδώ τη συμμετοχή σας και στο http://hourofcode.com/gr

Φορητοί υπολογιστές σε Δημοτικά

ΦορητόςΦορητοί υπολογιστές θα εγκατασταθούν στα δημοτικά σχολεία στο πλαίσιο του Προγράμματος Εισαγωγής Η/Υ και Συναφούς Εξοπλισμού σε Δημοτικά Σχολεία για μια Ψηφιακά Υποστηριζόμενη Διδασκαλία.

Σχετ: 10471/21-11-2041, 1922733/27-11-2014, έγγραφα υπουργείου.

Τα σχολεία του Νομού Καβάλας που παίρνουν Η/Υ:

Δ.Σ Κεχρόκαμπου 1/θέσιο

Δ.Σ Λεκάνης 2/θέσιο